صفحه آبی (صفحه مرگ) در ویندوز چیست؟
در ویندوز 10 ، BSoD با نام های صفحه آبی یا بخش خرابی سیستم نیز شناخته میشه. زمانی صفحه آبی مرگ را در ویندوز می‌بینید که یک خطای اساسی رخ داده است و سیستم قادر به پردازش و ترمیم خودکار نیست. معمولاً این صفحه هنگام به‌روزرسانی به نسخه جدید ویندوز، هنگام بالا آمدن ویندوز یا به طور ناگهانی هنگام استفاده از رایانه نمایش داده میشود.
                                 
چرا صفحه کامپیوتر آبی میشه؟
همان طور که قبلا گفتیم، دلایل متعددی برای نمایش صفحه آبی رنگ در ویندوز وجود دارد. ولی ما باید نسبت به آخرین تغییراتی که ایجاد کرده‌ایم عیب‌یابی انجام دهیم. دلایل اصلی به وجود آمدن صفحه آبی می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

درگیری های سخت افزاری
داغ کردن اجزای کیس
مشکل در RAM
مشکل در تنظیمات BIOS
خطا های هارد درایو
اشکال در اتصالات قسمت های مختلف سیستم
سنگین بودن بازی یا برنامه اجرایی


Driver IRQL Not Less or Equal

معمولا به خاطر وجود یک درایور خراب اتفاق می افتد، به روز بودن درایور ها به خصوص درایور سخت افزاری که اخیرا نصب کرده اید را چک کنید.

Page Fault in Nonpaged Area

این خطا معمولا هر از گاهی که یک قطعه جدید سخت افزاری به سیستم خود اضافه کرده باشید رخ میدهد . تمامی این قطعات را چک کرده و نسبت به نصب مجدد درایور آنها اقدام کنید. معیوب بودن رم یا عدم ارائه خدمات سیستم از دلایل دیگر این خطا به شمار می آید.

NTFS File System

با دیدن این خطا بدانید که هارد درایو شما مقصر اصلی است. تمامی کابل های متصل شده به درایو را مورد بررسی قرار دهید . دیسک را با فرمان chkdsk /r /f در command prompt اجرا کنید و پس از آن سیستم خود را راه اندازی مجدد کنید تا اسکن به هنگام راه اندازی اجرا شود.