‌امکان دارد شما از آن دسته کاربرانی باشید که به بازی‌های کامپیوتری علاقه‌مند هستید، باید به این نکته توجه داشته باشید بر خلاف تصور، سرعت نمایش تصاویر روی صفحه نمایش تنها به پردازنده مربوط نبوده و یکی از مولفه‌های مهم در اجرای روان بازی Refresh Rate آن است.
در این مورد کاربران باید با توجه به نوع استفاده و نیاز خود چه در خرید مانیتور و چه در خرید لپ تاپ و دیگر لوازم کامپیوتری این ویژگی را در نظر بگیرند :

هر تصویر هر قدر هم ثابت به نظر برسد، هر ثانیه بارها در حال بازسازی شدن است. نرخ نوسازی یا همان Refresh Rate ، تعداد دفعاتی را نشان میدهد که نمایشگر در هر ثانیه یک تصویر را بازسازی میکند. به عبارت دیگر نشان دهنده سرعت بازسازی تصاویر بر روی صفحه نمایش بر مقیاس هرتز (Hz) است.

نرخ نوسازی 60Hz یعنی تصویر در هر ثانیه 60 بار روی نمایشگر بازسازی میشود، در واقع هر 16.6 میلی ثانیه یکبار تصویر به طور کامل ساخته میشود. این اعداد در صفحه نمایش های مختلف با نرخ های نوسازی متفاوت تغییر میکند. مثلا نرخ نوسازی 90Hz یعنی تصویر در هر ثانیه 90 بار و هر 11.1 میلی ثانیه یکبار و 120Hz یعنی در هر ثانیه 120 بار و هر 8.3 میلی ثانیه یکبار بازسازی میشود.

تمام صفحات نمایش ( مانیتور کامپیوتر، گوشی، تلویزیون، ساعت هوشمند و ... ) نرخ نوسازی مخصوص خود را دارند. امروزه با پیشرفت برنامه ها، بازی ها و رابط های کاربری Refresh Rate میتواند بر لذت کار کردن با هر دستگاهی موثر باشد.

از آنجا که Refresh Rate و Frame Rate با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند، اگر تصویری با فریم ریت پایین یا معمولی ارائه شود در یک نمایشگر 60 هرتزی و یک نمایشگر 120 هرتزی یکسان نمایش داده میشود و در عین حال تصاویری هم که دارای فریم ریت بالایی هستند در نمایشگرهایی با نرخ نوسازی پایین تر محدود میشوند، مثلا به صورت بریده بریده یا بسیار کند پخش میشوند.