طی این چند سال اخیر، قیمت گرافیک‌های انویدیا و AMD به خاطر مسائل مربوط به ماینینگ و استخراج ارز دیجیتال به شدت افزایش پیدا کرده است. اما به نظر می‌رسد این وضعیت بالاخره رو به بهبودی است.

انویدیا و AMD در حال حاضر بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در زمینه‌ی تولید پردازنده‌های گرافیکی هستند که در بین کاربران مختلف از محبوبیت بسیار بالایی نیز برخوردارند. اما طی چند سال اخیر و با افزایش چشمگیر شمار ماینرها (کسانی که به استخراج رمز ارز مشغول هستند)، قیمت گرافیک‌های انویدیا و AMD به شکل سرسام‌آوری افزایش پیدا کرده، به گونه‌ای که موجودی آن‌ها هم محدود شده است. ماینرها گرافیک‌ها را در تعداد بسیار بالا و با قیمت زیاد خریداری می‌کنند چرا که کسب و کارشان در نهایت هزینه‌ی پرداختی را جبران می‌کند. همین مسأله هم سبب شده موجودی کم شود و قیمت‌ها به شکل نامعقولی تغییر و حتی مدت زمان گارانتی گرافیک‌ها نیز کاهش پیدا کند.

اما به مرور زمان و با کاهش فعالیت‌های مربوط به استخراج رمز ارز، قیمت گرافیک‌ها به تدریج شکسته شد و اکنون به جایی رسیده که تنها ۱۲٪ و ۱۹٪ بیشتر از قیمت اعلام شده از سوی شرکت سازنده است. این در حالی است که پیش از این، گرافیک‌ها با ۷۰٪ یا در برخی مواقع ۸۰٪ بیشتر از قیمت شرکتی به فروش می‌رسیدند.

به گزارش وب‌سایت ۳DCenter، قیمت گرافیک‌های هر دو شرکت یعنی انویدیا و AMD از اواخر سال ۲۰۲۱ تاکنون روندی نزولی به خود گرفته است. بنابراین خیلی هم تعجب‌آور نیست که می‌بینیم اکنون بین قیمت بازار و قیمت شرکتی، فقط ۱۲٪ و ۱۹٪ اختلاف وجود دارد. طبق اطلاعات منتشر شده از سوی وب‌سایت منبع، ظاهرا قیمت گرافیک‌های سری RTX 30 انویدیا در حال حاضر در بازار، ۱۹٪ بیشتر از قیمتی است که شرکت برای آن‌ها در نظر گرفته است، در حالی که این میزان برای کارت‌های سری RX 6000 شرکت AMD به ۱۲٪ می‌رسد.

علاوه بر این‌ها، موجودی کارت‌ها نیز به شکل قابل توجهی در سراسر جهان افزایش پیدا کرده است به گونه‌ای که تقریبا می‌توان گفت هیچ بازاری وجود ندارد که در آن نتوانید گرافیک مورد نظر خود را پیدا کنید. شاید عجیب باشد اما تقریبا یک سال قبل بود که وقتی خبری در رابطه با کارت گرافیک منتشر می‌شد، در بخش مربوط به قیمت همیشه می‌گفتیم «البته اگر بتوانید آن را در بازار پیدا کنید …». اما خوشبختانه وضعیت از دسامبر سال گذشته تاکنون بسیار بهتر شده است. در زیر می‌توانید جدول مربوط به درصد تغییرات قیمت گرافیک‌های انویدیا و AMD را از بازه‌ی زمانی دسامبر ۲۰۲۱ تا آوریل امسال مشاهده کنید.

وضعیت کارت گرافیک‌های AMD

همانطور که مشاهده می‌کنید، قیمت کارت‌های گرافیک طی تقریبا ۶ ماه گذشته بیش از ۶۵٪ کاهش پیدا کرده است که این خبر بسیار خوبی برای گیمرها به حساب می‌آید. نکته‌ی جالبی هم که وجود دارد این است که برخی از گرافیک‌های AMD نظیر RX 6500 XT و RX 6600 در برخی از بازارها با قیمتی کمتر از قیمت شرکتی به فروش می‌رسند. به عبارتی دیگر، جز کارت‌های سری RX 6800، تمامی محصولات AMD یا کمتر از قیمت شرکتی هستند یا با هم در یک سطح قرار دارند.

البته یک سری از خرده‌فروشی‌ها قیمت کارت‌هایی را که هنوز معرفی نشده‌اند را هم لیست کرده‌اند که در برخی موارد حتی دو برابر بیشتر از قیمت شرکتی است. این موضوع هیچ ربطی به ماینینگ یا بحران رایج گرافیک‌ها ندارد چون برخی از فروشگاه‌ها معمولا وقتی یک محصول به تازگی عرضه می‌شود، یک حباب قیمتی عجیبی ایجاد می‌کنند و به واسطه‌ی همین کار هم کلی سود به جیب می‌زنند. بنابراین برای مشخص شدن قیمت اصلی یک محصول باید یکی دو ماه بعد از عرضه‌ی رسمی آن صبر کنیم.

وضعیت کارت گرافیک‌های انویدیا


در طرف مقابل، کارت‌های انویدیا که همیشه به مراتب گران‌تر از محصولات رقیب بوده‌اند، در این وضعیت هم اندکی گران‌تر هستند. کارت‌های این شرکت به صورت میانگین، ۱۹٪ گران‌تر از قیمتی هستند که شرکت سازنده روی آن‌ها اعمال می‌کند. با این حال یک سری مشکل هم وجود دارد که باید به آن‌ها اشاره کنیم. RTX 3060 Ti یکی از بهترین و در عین حال مقرون به صرفه‌ترین محصولات انویدیا است که خواهان زیادی هم دارد. به همین خاطر بسیاری از خرده‌فروشی‌ها برچسب قیمتی نامعقولی برای آن در نظر می‌گیرند. همین موضوع برای RTX 3070 هم صدق می‌کند.

اینطور که به نظر می‌رسد، هرچه به مدل‌های بالارده نزدیک‌تر می‌شویم، اختلاف قیمت کمتری را هم شاهد هستیم. برای مثال RTX 3080 Ti و RTX 3090 Ti خیلی گران‌تر از قیمت شرکتی به فروش نمی‌رسند و حتی انتظار می‌رود طی ماه‌های آتی، اختلاف قیمت موجود، تک‌رقمی شود. اما یک مشکل جدی وجود دارد و آن هم خطر بازگشت ماینرها است!

طبق اطلاعات منتشر شده، ظاهرا الگوریتم اثبات سهم (POS = Proof of Stake) قرار است طی آپدیتی در نیمه‌ی دوم امسال به ارز دیجیتال اتریوم اضافه شود. این موضوع شاید سبب شود باز هم ماینرها دست بکار شده و بازار گرافیک را بار دیگر دچار بحران کنند. اگرچه این‌بار بعید به نظر می‌رسد افزایش قیمتی مثل قبل را شاهد باشیم اما اگر این اتفاق رخ دهد، قطعا قیمت‌ها بار دیگر افزایش پیدا خواهند کرد و در نتیجه گرافیک‌های نسل بعد انویدیا و AMD هم تحت تأثیر آن قرار خواهند گرفت.

فعلا باید از وضعیت موجود نهایت لذت را ببریم و منتظر بمانیم ببینیم در آینده‌ی نزدیک، چه اتفاقی رخ می‌دهد. آیا این کاهش قیمت ادامه خواهد داشت یا باز هم ماینرها کام کاربران عادی را تلخ می‌کنند؟