AMD و مایکروسافت در حال همکاری هستند تا اطمینان حاصل کنند که طراحی جدید پردازنده های رده بالای Ryzen 7000 X3D که تیم رد به تازگی در CES 2023 معرفی کرد، در ویندوز 11 به اندازه کافی خوب کار می کند و برای بازی به اندازه کافی سریع است یا نه؟!
اگر به خاطر داشته باشید، AMD از سه مدل جدید X3D در CES رونمایی کرد: Ryzen 7 7800X3D و به علاوه Ryzen 9 7900X3D و 7950X3D (به ترتیب با 8، 12 و 16 هسته).
در مورد دو مدل آخر رایزن 9، این دو مدل دارای دو CCD هستند، یعنی دو تراشه جداگانه که هسته‌های پردازشگر را حمل می‌کنند، پیچیدگی این سری این است که تنها یکی از آن CCD‌ها در واقع دارای حافظه 3 بعدی V-Cache است. ایده طراحی این است که این CCD را می توان برای بازی یا برنامه های دیگری استفاده کرد که در آن حافظه نهان مفید است، در حالی که CCD دیگر - چیپلت "bare" می تواند ساعت بالاتری داشته باشد، و مزایایی را برای وظایفی که در حافظه پنهان وجود دارد را ارائه می دهد. این مورد خیلی تاثیرگذار نیست اما ساعت‌های تقویت شده سریع‌تر خواهند بود.

این پیچیدگی جدید طراحی، چیزی است که باید در بخش نرم افزاری مورد توجه قرار گیرد و این دقیقاً همان کاری است که AMD انجام می دهد. AMD در حال کار با مایکروسافت برای پیاده سازی و بهینه سازی برای ویندوز، همراه با یک درایور جدید چیپست AMD است، با این هدف که بتواند تعیین کند که آیا بازی خاصی از حافظه پنهان سود می برد یا خیر.
یکی دیگر از نکات جالبی که مطرح شد این است که در حالی که مدل‌های جدید Ryzen X3D امکان Precision Boost Overdrive و Curve Optimizer را برای افزایش عملکرد فراهم می‌کنند – که با CPU اصلی 3D V-Cache امکان‌پذیر نبود، 5800X3D – اورکلاک دستی ( افزایش مستقیم ولتاژ) همچنان در مدل های Zen 4 مجاز نخواهد بود.

تجزیه و تحلیل: درست کردن کارها ممکن است کمی زمان ببرد!
همانطور که تصور میکنید نگرانی هایی در مورد این بهینه سازی های ویندوز برای Ryzen 9 7900X3D و 7950X3D وجود دارد. اگر AMD و مایکروسافت برای اجرای روان آنها تلاش کنند چه؟ آیا باید در راه اندازی این تراشه های X3D منتظر مشکلاتی در رشد آنها داشته باشیم؟
اینها سوالاتی هستند که به راحتی نمی توان به آنها پاسخ داد، اما اگر در اجرای اولیه برخی بازی ها موانعی وجود داشته باشد، امیدواریم که به زودی برطرف شوند.