خبر در یک نگاه

** ویندوز ۱۱ طی روزهای اخیر با حافظه‌های SSD از نوع NVMe به مشکل برخورده است.

** مایکروسافت بعد از اعتراض تعداد زیادی از کاربران، وجود این مشکل را رسما تایید کرد.

** مایکروسافت قرار است به‌زودی آپدیتی را برای حل این مشکل برای ویندوز ۱۱ عرضه کند.


مایکروسافت با اعلام این موضوع که ویندوز ۱۱ با حافظه‌های SSD نوع NVMe مشکل دارد، قرار است به‌زودی آپدیتی را برای رفع این مشکل منتشر کند.

اگر خبرهای مربوط به مشکلات رایج ویندوز ۱۱ را دنبال کرده باشید احتمالا می‌دانید که این سیستم‌عامل با حافظه‌های SSD از نوع NVMe مشکل دارد. البته بهتر است بگوییم با این حافظه‌ها به مشکل برخورده به گونه‌ای که گفته می‌شود سرعت عملکرد این حافظه‌ها در حالی که باید بسیار بالا باشد، به شکل محسوسی کاهش پیدا می‌کند. اگر جز آن دسته از کاربرانی هستید که از SSDهای یادشده در سیستم خود استفاده می‌کنید، ویندوز ۱۱ را هم روی آن نصب دارید و با این مشکل مواجه شده‌اید، مایکروسافت خبر خوبی برایتان دارد.


از زمانی که این شرکت آمریکایی تصمیم گرفت جانشین شایسته‌ای را برای ویندوز ۷ طراحی کند، مشکلات زیادی برای کاربران بوجود آمد. از ویندوز ۸ گرفته تا ویندوز ۱۰، هیچ کدام هیچوقت نتوانستند پایداری که در ویندوز ۷ شاهد بودیم را داشته باشند. هر کدام از این سیستم‌عامل‌ها مشکل خاصی داشت به گونه‌ای که نمی‌شد بدون انتشار آپدیت برای مدتی طولانی از آن‌ها استفاده کرد چون قطعا با مشکل مواجه می‌شدند. در هر حال این مشکل می‌توانست از هر نوعی باشد، از کند شدن گرفته تا از کار افتادن یک سری قابلیت‌های خود سیستم.

البته ویندوز ۱۱ که تازه در اول مسیر قرار دارد اصلا آن مشکلات طاقت‌فرسای اوایل دوره‌ی ویندوز ۱۰ را ندارد. طبق تجربه‌ی شخصی، جز یکی دو مورد هنگ بی‌مورد، صفحه‌ی مرگ بدون علت، از کار افتادن لحظه‌ای قابلیت‌های سیستم و مواردی از این دست، مشکل خاصی از این سیستم‌عامل مشاهده نکرده‌ام. اما اینطور که به نظر می‌رسد، ویندوز ۱۱ رابطه‌ی خوبی با حافظه‌های SSD از نوع NVMe ندارد و باعث کاهش سرعت آن‌ها می‌شود به گونه‌ای که می‌توان این کاهش سرعت را متوجه شد.

اولین بار این مشکل ماه گذشته و در حالی که سیستم‌عامل در مرحله‌ی بتا بود مشاهده شد اما از آن زمان تاکنون مایکروسافت هیچ راه حلی برای رفع آن ارائه نکرده که هیچ ، بلکه وجود آن را هم تایید نمی‌کرد. بسیاری از کاربران در ردیت مشکل خود را با سایر کاربران دیگر به اشتراک گذاشتند تا اینکه بالاخره شرکت ردموندی متوجه شد که این مشکل واقعا وجود دارد و باید فکری به حال آن کند. در نتیجه ضمن تایید آن، اعلام کرد که قرار است به‌زودی آپدیتی را برای حل این مشکل منتشر کند.

در واقع مایکروسافت خیلی زود این آپدیت را منتشر خواهد کرد. دلیل این ادعا این است که شرکت در اسناد پشتیبانی ویندوز اعلام کرد که دلیل مشکل پیدا کردن حافظه‌های SSD از نوع NVMe با سیستم‌عامل ویندوز ۱۱ به NTFS USN مربوط می‌شود به خاطر آن، هر بار که یک فرایند نوشتن از سوی کاربر آغاز می‌شود، یک سری فعالیت‌های ناخواسته هم همزمان با آن فعال می‌شوند که در نتیجه‌ی این موضوع، سرعت SSD به شکل محسوسی افت پیدا می‌کند. نکته‌ی جالب اینجاست که USN همیشه روی درایو C یا همان درایوی که ویندوز روی آن نصب است فعال است به همین خاطر عملکرد کل سیستم با افت مواجه می‌شود.

این آپدیت مایکروسافت با شماره‌ی KB5007262A عرضه خواهد شد و قرار است این مشکل یادشده را حل کند. از آن جایی که این مشکل بسیاری از کاربران را گرفتار کرده است، پیشنهاد می‌شود به این آپدیت به عنوان یک آپدیت بسیار مفید نگاه کرده و حتما آن را نصب کنید. به خصوص اگر از حافظه‌های SSD از نوع NVMe در سیستم خود استفاده می‌کنید. اگرچه هنوز زمان دقیق عرضه‌ی این آپدیت اعلام نشده اما بعید به نظر می‌رسد انشار آن تا سال آینده به طول بیانجامد.