تعطیلی خطوط مونتاژ در چین و همچنین وجود مشکلاتی در زنجیره‌ تأمین، شرکت‌های تولیدکننده‌ لپ‌تاپ را مجاب کرده تا قیمت محصولات خود را در نیمه‌ی دوم امسال افزایش دهند.

این روزها به خاطر افزایش چشمگیر کاربران گوشی‌های هوشمند، کمتر خبری در رابطه با لپ‌تاپ‌ها می‌شنویم. محصولاتی که به لطف قابل حمل بودنشان، بسیار طرفدار دارند و شرکت‌های زیاد و مطرحی هم در زمینه‌ ساخت آن‌ها فعالیت می‌کنند. لپ‌تاپ‌ها هم مثل هر محصول دیگری، در دسته‌های مختلفی به فروش می‌رسند. از پرچم‌دار گرفته تا میان‌رده و اقتصادی، که هر یک هم قیمت مخصوص خود را دارند.

قیمت لپ‌تاپ‌ها مدت زمان زیادی است که افزایش چشمگیری نداشته (قیمت جهانی)، اما به نظر می‌رسد باید به‌زودی شاهد این موضوع باشیم. طبق اطلاعاتی که به‌تازگی منتشر شده، افزایش قیمت ساخت لپ‌تاپ، وجود مشکلاتی در زنجیره‌ تأمین و همچنین خطوط مونتاژ، شرکت‌های بزرگ تولیدکننده‌ی لپ‌تاپ را مجبور کرده در نیمه‌ دوم امسال، اندکی قیمت محصولاتشان را افزایش دهند.

اگرچه در بسیاری از نقاط جهان، ویروس کرونا دیگر یک ویروس کشنده و به آن شدت خطرناک محسوب نمی‌شود، اما شیوع یک سویه‌ جدید از آن در چین باعث شده بار دیگر، بسیاری از شهرهای این کشور قرنطینه شوند. در نتیجه‌، بسیاری از خطوط مونتاژ هم تعطیل شده‌اند و شرکت‌های بزرگ مانده‌اند با حجم بالای درخواست‌هایی که به نظر می‌رسد به این زودی‌ها قرار نیست پاسخ داده شوند.

شیوع ویروس کرونا از یک سو و جنگ بین روسیه و اوکراین از سویی دیگر سبب شده در زنجیره‌ تأمین هم مشکلات زیادی به‌وجود بیاید. در نتیجه شرکت‌ها نمی‌توانند به یک سری از قطعاتی که مد نظر دارند دسترسی داشته باشند. همه‌ این موارد باعث شده قیمت قطعات به شکل محسوسی افزایش پیدا کند. این موضوع شرکت‌ها را مجاب می‌کند تا قیمت لپ‌تاپ‌ها را هم افزایش دهند تا بتوانند تعادلی در هزینه‌های خود ایجاد کنند. این گزارش را یک منبع خبری تایوانی منتشر کرده و مدعی شده قیمت لپ‌تاپ در نیمه‌ی دوم امسال با افزایش همراه خواهد بود.

چین به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بازارهای دنیا در تمامی زمینه‌ها، به خاطر شیوع ویروس کرونا تصمیم گرفت بسیاری از مراکز خدماتی خود را تعطیل کند. در نتیجه‌ی این موضوع، بسیاری از صنایع دچار مشکل شده‌اند که از جمله این‌ها می‌توان به شرکت‌های تولیدکننده‌ محصولات الکترونیکی اشاره کرد. از سویی دیگر همانطور که اشاره شد، جنگ بین روسیه و اوکراین هم قیمت مواد خام را به شکل عجیب و غریبی افزایش داده است. کرونا، افزایش قیمت مواد خام، کمبود قطعات و… در کنار هم باعث شده تعادل بین قیمت و کیفیت تا حدودی از بین برود. در نتیجه شما در نیمه‌ دوم امسال شاید مجبور شوید برای محصولی هزینه کنید که ارزش خرید را نداشته باشد.

اگر قیمت لپ‌تاپ در بازه‌ زمانی ژوئن تا دسامبر، یعنی از شروع تا پایان نیمه‌ دوم امسال افزایش پیدا کند، گیمرهای عاشق لپ‌تاپ بیشترین ضرر را خواهند کرد. اگر خبرهای اخیر را دنبال کرده باشید، احتمالا می‌دانید که قیمت گرافیک‌ها به خاطر کاهش فعالیت‌های ماینینگ رو به کاهش هست. تا جایی که در خبری خوانده بودیم که اکنون قیمت آن‌ها تنها ۱۲٪ بیشتر از قیمت شرکتی است در حالی که سال گذشته این اختلاف بیش از ۷۰ الی ۸۰٪ بود. اما افزایش قیمت لپ‌تاپ‌ها باعث می‌شود خیلی فرقی به حال گیمرها یا علاقه‌مندان به لپ‌تاپ ایجاد نشود.

با کاهش شدت ویروس کرونا و مشکلات موجود در زنجیره‌ی تأمین در سراسر جهان (نه بازار چین که اخیرا باز هم دچار مشکل شده)، تقاضا برای خرید محصولات سخت‌افزاری نظیر لپ‌تاپ، تبلت، گوشی‌های هوشمند و… کاهش پیدا کرد چون در شرایط بیماری و کار در خانه، این محصولات بیشترین میزان فروش را داشته‌اند. در نتیجه شرکت‌های تولیدکننده‌ لپ‌تاپ آماده بودند تا قیمت این محصولات را کاهش دهند تا بلکه بتوانند محصولات بیشتری را به فروش برسانند.

اما با این حال به نظر می‌رسد برنامه عوض شده و با وجود تمام این چیزها، باز هم شرکت‌ها می‌خواهند قیمت لپ‌تاپ را افزایش دهند، چون مجبور هستند. لازم به ذکر است چون هر شرکت، مشکلات خاص خود را دارد و به نحو متفاوتی با مسائل به وجود آمده دست و پنجه نرم می‌کند، شاید تغییر قیمت یادشده، ناگهانی، سراسری و هم‌زمان نباشد. حال باید منتظر ماند و دید چه خبرهای بیشتری در این رابطه منتشر می‌شود.