در این مطلب قصد داریم شما را با این مسئله که چطور از لپ تاپی که در حال حاضر دارید یا می‌خواهید در آینده‌ی نزدیک بخرید، مراقبت کنید تا عمر لپ تاپ بیشتر شود و مجبور به پرداخت هزینه‌های اضافی نشوید، آشنا کنیم ، پس به نکات زیر توجه کنید : 


هرگز از محافظ ژله ای برای صفحه کلید لپ تاپ استفاده نکنید!

شاید استفاده از محافظ های صفحه کلید باعث سالم ماندن ظاهری صفحه کلید شود اما استفاده از این محافظ مخصوصا از نوع ژله ای، باعث جلوگیری از خروج هوای گرم داخل لپ تاپ میشود و در نتیجه باعث افزایش کارکرد فن و استهلاک این قطعه و همچنین کاهش طول عمر سی پی یو و قطعات داخلی و حتی در برخی موارد باعث سوختن مادربرد خواهد شد !

----------------------------------

هرگز از کول فن روشن برای لپ تاپ استفاده نکنید !

کول فن ( Cool fan ) که یک وسیله جانبی برای لپ تاپ محسوب میشود شاید به ظاهر در خنک کردن لپ تاپ موثر باشد اما باعث ورود بیش از اندازه گرد و غبار ، پرز و حتی ذرات معلق خاک موجود در هوا به داخل لپ تاپ و نشست و رسوب آن در قسمتهای مختلف داخلی لپ تاپ و به ویژه ، فن داخلی لپ تاپ میگردد که باعت کاهش سرعت فن و عدم کارکرد درست این قطعه و ممانعت از خروج حرارت قطعات خواهد شد ! اگر هم این وسیله رو دارید و نمیخواهید که دور بیندازید، بهتر است به صورت خاموش از آن استفاده کنید.

----------------------------------

لپ تاپ را به دمای اتاق عادتش دهید !

اگر شما هم مثل هزاران نفر دیگر، لپ‌تاپ‌ را با خودتان از جایی به جای دیگر می‌برید، به یک نکته‌ی اساسی دقت کنید. ورود از هر مکانی به مکان دیگر، تغییرات دمایی را به دنبال خواهد داشت. هیچ‌وقت لپ‌تاپی را که از هوای گرم بیرون، وارد اتاق سرد و کولردار شده را به سرعت روشن نکنید، اجازه دهید حداقل یک ربع ساعت در محیط اتاق باقی بماند تا دمای آن پایین بیاید و سپس روشن کنید. برعکس این قضیه هم صادق است؛ یعنی نباید لپ‌تاپی را که از هوای سرد به داخل فضای گرم آمده به سرعت روشن کرد. اگر لپ‌تاپ با دمای اتاق همسان شود، طول عمر آن به مراتب بیشتر خواهد شد.

----------------------------------

باتری لپ تاپ را درنیاورید !

یکی از اشتباهاتی که خیلی‌ها مرتکب می‌شوند، درآوردن باتری لپ‌تاپ و اتصال مستقیم آن به برق است. شاید به هر دلیلی باتری لپ‌تاپ‌تان خراب شده باشد یا فکر کنید اگر بیشتر وقت‌ها باتری را دربیاورید و لپ‌تاپ را مستقیم به برق بزنید، به طول عمر باتری کمک کرده‌اید؛ با این کار شاید طول عمر منبع انرژی لپ‌تاپ بیشتر شود ولی طول عمر خود لپ‌تاپ کم خواهد شد.

برای اینکه مراقب این وسیله‌ی برقی باشید، هر وقت که باتری‌ آن خراب شد، هرچه سریع‌تر به فکر خرید و تعویض آن بیافتید. مهم نیست لپ‌تاپ شما ساخت کدام کمپانی باشد، مهم این است که برای خرید انواع باتری لپ‌تاپ، سراغ مراکز معتبر و باتری‌های اصل بروید.

----------------------------------

خوراکی‌ها را از لپ تاپ دور کنید !

هیچ‌وقت با گذاشتن لیوان نوشیدنی‌ها کنار لپ‌تاپ‌تان ریسک نکنید. یک لحظه غفلت، یک تکان کوچک یا یک بی‌احتیاطی ساده کافی است تا نوشیدنی روی لپ‌تاپ بریزد. در خوش‌بینانه‌ترین حالت باید برای تعمیر هزینه‌ی زیادی بپردازید. در غیر این صورت باید با لپ‌تاپ خداحافظی کرده و با هزینه‌ی خیلی بیشتر، گزینه‌ی خرید لپ‌تاپ جایگزین را انتخاب کنید.

علاوه‌بر نوشیدنی‌ها از خوردن غذا و خوراکی پشت میز کار و روی لپ‌تاپ‌تان بپرهیزید. تکه‌های کوچک غذا یا خوراکی می‌توانند به‌راحتی وارد صفحه کلید شوند و به مرور زمان کلیدها را از کار بیندازند یا کُند کنند.

----------------------------------

 قبل از نصب لوازم جانبی از اصل بودن آن مطمئن شوید !

علاوه‌بر اینکه باید از اصل بودن لوازم جانبی که می‌خواهید برای لپ‌تاپ‌تان بخرید، مطمئن شوید؛ حتما قبل از اتصال هر کدام از این وسیله‌ها هم باید مراقب باشید. خیلی وقت‌ها عجله یا بی‌دقتی در نصب انواع اسپیکر و بلندگوی بلوتوثی یا هر کدام از سایر لوازم جانبی مثل موس و فلش مموری باعث کج شدن و یا جمع شدن پین‌ها و آسیب‌دیدگی سوکت‌ها می‌شود؛ بنابراین وقتی پای لپ‌تاپ وسط آمد، پای حواس‌جمعی و دقت را هم وسط بیاورید.

----------------------------------

لپ تاپ را داخل تخت نبرید !

دراز کشیدن روی تخت و چک کردن سایت‌های خبری یا ایمیل‌ها خیلی راحت‌تر از نشستن پشت میز است؛ اما نه برای کمر و ستون فقراتتان خوب است و نه برای لپ‌تاپ شما. قرار دادن لپ‌تاپ روی تخت و یا پتو باعث گرم شدن بیش از حد آن و ورود پُرزهای پتو به داخل لپ تاپ و آسیب رسیدن به قطعاتش می‌شود؛ چون هیچ فضایی برای تهویه وجود ندارد و لپ‌تاپ رسما در حال خَفگی است! بهترین جا برای قرار دادن این وسیله، روی سطح صاف و سفتی مثل میز کار و یا روی شیشه است. در نهایت لپ‌تاپ را داخل اتاقی قرار دهید که دمای آن متعادل و تهویه‌اش مناسب است.

نکته: از قرار دادن لپ‌تاپ روی شکم یا پاهایتان به شدت خودداری کنید. این کار می‌تواند طول عمر شما را کاهش دهد!

----------------------------------

 به موقع لپ تاپ را از شارژ دربیاورید !

برای طولانی کردن عمر شارژر لپ‌تاپ و نوت‌بوک، زمانی که قرار است برای چندین ساعت سراغ لپ‌تاپ‌تان نروید، شارژر را از پریز برق خارج کنید. ماندن شارژر وسایل برقی در پریز علاوه‌بر اینکه باعث می‌شود هزینه‌ی مصرف برق‌تان بیشتر شود، به شارژر هم آسیب می‌رساند.

----------------------------------

لپ تاپ را به موقع تمیز کنید !

هیچ‌وقت نگذارید خاک روی لپ‌تاپ‌تان بنشیند و همان‌جا هم بماند؛ شاید نتوانید جلوی نشستنش را بگیرید؛ اما حتما می‌توانید برای نماندنش از دستمال و اسپری مخصوص استفاده کنید. خاک می‌تواند به مرور زمان، مانع تهویه‌ی مناسب هوا و داغ شدن قطعات داخلی شود. خوب است هرزگاهی هم از یک برس کوچک یا مسواک برای پاک کردن خروجی هوا استفاده کنید و باعث بیرون آمدن آشغال‌های کوچک احتمالی از آن شوید. 

تمیز کردن لپ‌تاپ را در شرایطی انجام دهید که دستگاه خاموش و دستمال هم خشک باشد.

----------------------------------

 سراغ اکسسوری‌های درست بروید !

کسانی‌ها که لپ‌تاپ‌شان را مرتب با خودشان این طرف و آن طرف می‌برند باید از کیف و کوله‌ی مناسب استفاده کنند؛ در غیر این صورت به ستون فقرات و گردنشان آسیب می‌زنند. اگر به جای خرید یک کوله‌پشتی راحت و مخصوص لپ‌تاپ سراغ کوله‌های معمولی بروید، احتمال اینکه هم به خودتان آسیب بزنید و هم لپ‌تاپ‌تان را خراب کنید، زیاد است. بندهای کوله‌ی لپ‌تاپ باید پهن و نرم بوده و ترجیحا از Shock Control برخوردار باشد. این ویژگی، نوعی حالت ارتجاعی به بندهای کوله می‌دهد که مانع فشار ناگهانی و مداوم به کمر خواهد شد. دقت داشته باشید که یک کیف یا کوله‌ی خوب باید ویژگی‎‌های زیر را هم در خودش جا داده باشد:

ضد آب باشد: هیچ کس دوست ندارد لپ‌تاپ چند میلیونی‌اش به‌خاطر باران یا یک اشتباه، خیس و خراب شود.

محفظه‌های مناسب داشته باشد: جایی برای شارژر و سایر لوازم جانبی لپ‌تاپ، همان‌چیزی است که باید یک کوله برای مناسب بودن داشته باشد.

سبک باشد: علاوه‌بر اینکه وزن لپ‌تاپ باید سبک باشد، بهتر است وزن کوله یا کیف لپ‌تاپ هم سبک باشد؛ مگر اینکه لپ‌تاپ‌تان را مرتب با ماشین جا‌به‌جا کنید.

کوله بهتر از کیف است: بهتر است به جای کیف از کوله‌ی لپ‌تاپ استفاده کنید؛ چون تقسیم وزن بهتری دارد. اگر هم به کیف علاقه‌ی بیشتری دارید، بهتر است آن را کج بیندازید و مرتب جا به جا کنید.

----------------------------------

 روی لپ‌تاپ را سنگین نکنید !

اشتباهی که خیلی از افراد به‌ویژه دانشجوها انجام می‌دهند، قرار دادن کتاب و جزوه‌هایشان روی لپ‌تاپ است. مهم نیست چقدر وزن این کتاب‌ها کم باشد؛ مهم این است که هر وزنی، هر چند خیلی کم، با قرار گرفتن روی لپ‌تاپ به آن آسیب می‌زند.

----------------------------------

 قبل از بستن لپ تاپ، روی صفحه ‌کلید را چک کنید !

همیشه به خاطر داشته باشید قبل از بستن لپ‌تاپ، روی صفحه‌کلید را چک کنید. گاهی وقت‌ها که با عجله عمل می‌کنید، ممکن است یک خودکار جا مانده باشد یا یکی از گوشی‌های هندزفری کنار صفحه کلید جا خوش کرده باشد و با بسته شدن لپ‌تاپ، باعث خرابی آن شود.

----------------------------------

حرف آخر !

هرگز لپ تاپ روشن را درون کیف لپ تاپ نگذارید. همچنین دقت نمایید که دریچه های عبور هوا در لپ تاپ، پوشانده نشوند.