پس از عرضه سری Ryzen 7000 توسط AMD در اواخر سال 2022، CPUهای نسل بعدی اینتل اکنون رسمی شده اند. پردازنده‌های دسکتاپ نسل سیزدهم «Raptor Lake» در 20 اکتبر 2022 وارد بازار شدند و به روش معمول، حرف‌های زیادی برای صحبت وجود دارد.
تراشه‌های نسل سیزدهم، بسیار غافلگیرکننده، سخت‌تر، سریع‌تر و قوی‌تر از نسل‌های قبلی خود هستند. شش پردازنده از سری K در زمان عرضه در دسترس بود و اینتل اکنون مجموعه کاملی از تراشه‌ها را برای لپ‌تاپ‌های بازی و مقرون‌به‌صرفه، اولترابوک‌های اصلی، دسکتاپ‌ها و موارد دیگر در CES 2023 معرفی کرده است.

پردازنده‌های Raptor Lake نسل سیزدهم اینتل چه چیز جدیدی دارند؟
اینتل مجموعه کامل پردازنده‌های نسل سیزدهم Raptor Lake خود را در CES 2023 معرفی کرده است. تغییرات این سری شامل قطعات اصلی مانند تراشه‌های لپ‌تاپ سری HX، H، P، U، و همچنین تراشه‌های استاندارد (غیر K) و سری F و N می‌شود.

Raptor Lake نسل 13 اینتل: در یک نگاه
مشخصات، جزئیات و معیارهای عملکرد زیادی وجود دارد که باید از آنها صرف نظر کرد، اما اگر به دنبال یک نمای کلی هستید، در اینجا به آن می پردازیم:

. حداکثر 24 هسته (ترکیبی از هسته P (عملکرد) و E (کارآمد)) و 32 رشته.
. Intel Thread Director با کمک به سیستم عامل در توزیع بارها به هسته های بهینه، بارهای کاری را بهینه می کند.
. Intel Core i9-13900K "سریعترین CPU بازی جهان" با سرعت کلاک 5.8 گیگاهرتز در هسته های P است.
. پشتیبانی از DDR4-3200 و DDR5-5600.
. پشتیبانی از PCIe 4.0 (حداکثر 4 خط) و PCIe 5.0 (حداکثر 16 خط).
. هسته های P، هسته های الکترونیکی، گرافیک و حافظه را می توان در چیپست های Z690 و Z790 اورکلاک کرد.
. پشتیبانی از XMP 3.0.
. گرافیک یکپارچه با قابلیت نمایش ویدئو 8K60 HDR و چهار نمایشگر همزمان 4K60.
. Intel Killer Wi-Fi 6E.


 مجموعه دسکتاپ نسل سیزدهم اینتل Raptor Lake

ما اکنون مجموعه کامل پردازنده‌های Raptor Lake نسل سیزدهم را از اینتل در تخنیار داریم. همانطور که قبلاً گفته شد، پردازنده‌های Raptor Lake بر روی همان فرآیند Intel 7 ساخته شده‌اند که نسل دوازدهم Alder Lake، اما با پیشرفت‌های عملکردی چشمگیر. انتظار می رود این پردازنده ها آخرین پردازنده های ساخته شده بر روی اینتل 7 قبل از انتقال به اینتل 4 باشند.

پردازنده‌های سری K و KF که سال گذشته عرضه شدند شامل انواع Core i5 و Core i7 و Core i9 است که در اینجا نگاهی به ترکیب آنها داریم.

درست مانند تراشه‌های نسل دوازدهم، پردازنده‌های جدید Raptor Lake از طراحی ترکیبی هسته‌های عملکردی (P-cores) و کارایی (E-cores) اینتل برخوردار هستند. Core i9 در حال حاضر دارای 24 هسته است، اگرچه همانند Core i7 تنها 8 مورد از آنها P-core هستند. با این حال و در کل، پردازنده‌های جدید تعداد هسته‌های E را نسبت به نسل قبلی خود دو برابر می‌کنند و همه این هسته ها را می توان در انواع K اورکلاک کرد. سرعت کلاک توربو نیز افزایش یافته است و تا 600 مگاهرتز اضافه تر از Core i9 افزایش یافته است.

علاوه بر این، تراشه‌های نسل 13 اینتل در مقایسه با 4800 در نسل دوازدهم، پشتیبانی از DDR5 را تا 5600 افزایش می‌دهند . همچنین تأیید شده است که پشتیبانی از DDR4 تا 3200 باقی می‌ماند.
هر دو سری پشتیبانی از PCIe 4.0 و 5.0 با حداکثر 16 خط پهنای باند PCIe 5.0 گنجانده شده است. در نهایت، آنها با هر دو چیپست Z690 و Z790 سازگار هستند در حالی که از همان سوکت LGA1700 نسل گذشته استفاده می کنند.
پردازنده‌های بدون قفل 125 واتی سری K که برای اولین بار معرفی شدند، گیمرها و علاقه‌مندانی را هدف قرار می‌دهند که بیشترین قدرت ممکن را می‌خواهند. در مجموع ده تراشه از این دسته وجود دارد، از Core i3 (که در واقع نسخه های 58 وات و 60 وات هستند) تا Core i9. 

در مجموع 10 پردازنده با حداکثر 24 هسته، 32 رشته و سرعت کلاک توربو 5.6 گیگاهرتز وجود دارد. نسخه‌های استاندارد شامل گرافیک Intel UHD Graphics 770 یکپارچه می‌شوند، در حالی که نسخه‌های سری F از ارائه گرافیک یکپارچه خودداری می‌کنند. این سری، هزینه خرید را در سیستم هایی که دارای GPU مجزا هستند پایین نگه می دارد. جالب است بدانید که تراشه‌های Core i5 اکنون دارای هسته‌های Performance و Efficient هستند. تراشه های نسل دوازدهم فقط با هسته های P عرضه شدند.

در اینجا نگاهی داریم به تراشه های سری T که هفت مورد از آنها موجود است. همه آنها با گرافیک 770 اینتل UHD یکپارچه عرضه می شوند و از Core i3 تا Core i9 را شامل می شوند.

سری و نسل سیزدهم اینتل Raptor Lake
پردازنده‌های موبایل نسل سیزدهم اینتل برای لپ‌تاپ‌ها نسبت به نسل قبلی تغییر زیادی نکرده است، به جز سری جدیدتر  CPU HX که در اواسط سال 2022 وارد بازار شدند و عملکردی را ارائه می دهند که می تواند جزء بهترین دسکتاپ ها باشد. اکنون به نظر می‌رسد HX یکی از بخش‌های اصلی خط تولید اینتل باشد و با ۹ تراشه جدید برای نسل سیزدهم عرضه شود.
این پردازنده‌های 55 واتی از Core i5 تا Core i9 را شامل می‌شوند که در 24 هسته، 32 رشته و فرکانس توربو 5.6 گیگاهرتز قرار دارند. این پردازنده‌ها برای اورکلاک باز می‌شوند و به پشتیبانی از DDR4 متصل می‌شوند (با DDR5 نیز پشتیبانی می‌شود). در اینجا نگاهی به مجموعه کامل پردازنده‌های سری HX نسل سیزدهم داریم.

یک پله پایین تر، پردازنده های موبایل سری H اینتل نسل سیزدهم هستند که از TDP اندکی کمتر از 45 وات و حداکثر تعداد هسته بهره می برند و همچنان عملکرد در بازی و طراحی قوی را ارائه می دهند. این مدل‌های جدید از Core i5 تا Core i9، با تعداد 14 هسته و 20 رشته برای قدرتمندترین مدل i9-13900HK ، متغیر هستند.

در اینجا نگاهی به طیف کامل پردازنده های سری H اینتل نسل 13 می اندازیم.

تراشه‌های موبایل سری P و U همان به‌روزرسانی تکراری را مانند همتایان سری H دریافت کرده‌اند. تراشه های سری P از Core i5 تا Core i7 تا 14 هسته و 20 رشته را شامل می شوند، در حالی که پردازنده های سری U شامل Core i3 تا Core i7 با حداکثر تعداد 10 هسته و 12 رشته هستند. پردازنده های سری P با قدرت 28 وات کار می کنند، در حالی که سری U با 15 وات برای کاهش مصرف باتری کار می کنند.

در تصاویر زیر سری کامل سری U و P نسل سیزدهم اینتل را بررسی میکنیم.

لپ‌تاپ‌هایی که امتیاز پلتفرم Evo اینتل را کسب می‌کنند، به الزامات خاصی از جمله عمر باتری طولانی و عملکرد قوی حتی در صورت عدم اتصال و همچنین فناوری جدید Intel Unison که به شما امکان می‌دهد به تماس‌های میدانی، پاسخ به پیام‌های متنی و انتقال فایل‌ها بپردازید، ادامه خواهند داشت، بین لپ تاپ و گوشی موبایل.

اینتل همچنین توضیح میدهد که برخی از لپ‌تاپ‌های جدید مجهز به Core شامل چیزی به نام واحد پردازش بینایی موویدیوس (VPU) خواهند بود. این کار با Windows Studio Effects مایکروسافت کار می کند و به آزادسازی پردازنده کمک می کند در حالی که VPU وظایفی با هوش مصنوعی را انجام می دهد.

در نهایت، اینتل همچنین تعدادی پردازنده جدید سری N برای نمایش دارد. چهار CPU جدید از هسته‌های Gracemont استفاده می‌کنند و با فرآیند Intel 7 ساخته شده‌اند، اگرچه هسته‌های Performance ندارند. در عوض، می‌توانید تا 8 هسته کارآمد و 8 رشته با عملکرد نسبتاً بالا داشته باشید. اینتل ادعا می‌کند که این تراشه‌های سری N جدید می‌توانند ۲۸ درصد افزایش عملکرد اپلیکیشن و ۶۴ درصد افزایش عملکرد گرافیکی را نسبت به نسل گذشته مدیریت کنند.

اندازه گیری کارایی

همانطور که در بررسی های خود در مورد Intel Core i5-13600K و Core i9-13900K متوجه شدیم، اینتل ادعاهای عملکرد خود را اغراق نکرده است. عملکرد تک هسته ای همچنان در کلاس پیشرو باقی می ماند و باعث ایجاد تجربیات عالی در کارهایی مانند انجام بازی می شود. 

هسته‌های سری E مطمئناً به تحمل بارهای کاری چند رشته‌ای کمک می‌کنند، اما Core i9-13900K قهرمان مطلق است. نه تنها می‌تواند در بازی‌ها کار کند، بلکه عملکرد چند هسته‌ای آن بیشتر از بهترین‌های AMD است و در برخی زمینه‌ها از آن پیشی می‌گیرد در حالی که قیمت آن کمتر است.

Core i9-13900K به‌عنوان «سریع‌ترین سی‌پی‌یو بازی در جهان» نام‌گذاری شده است.

از آنجایی که نسل سیزدهم همان فرآیند Intel 7 با نسل دوازدهم است، دستاوردها از چندین حوزه حاصل می شود، به ویژه با افزایش دو برابری تعداد هسته های E در هر یک از CPU های جدید. این هسته های الکترونیکی همچنین دارای سرعت کلاک بالاتر و 4.3 گیگاهرتز توربو هستند. این یک داستان مشابه در مورد هسته های P است، با طراحی به روز شده، افزایش سرعت ساعت تا 600 مگاهرتز و حافظه نهان L2 بزرگتر. 

اگر به اورکلاک علاقه دارید، هسته های P در حال حاضر با استفاده از نیتروژن مایع به بیش از 8 گیگاهرتز رسیده اند.

 Core i9-13900K می تواند عملکردی مشابه با Core i9-12900K دویست و چهل و یک واتی ارائه دهد در حالی که تنها 65 وات مصرف می کند - یا تقریباً یک چهارم توان نسل دوازدهم. 

به طرز چشمگیری Core i9-13900K علیرغم افزایش تعداد هسته، TDP مشابه Core i7-13700K دارد. این بدان معنا نیست که داغ نمی شود، در آزمایشات ما تا دمای 100 درجه سانتیگراد بالا می رود و به راحتی از 300 وات فراتر می رود. در مقابل، Core i5-13600K به راحتی در محدوده TDP ذکر شده خود باقی می‌ماند و زیاد گرم نمی‌شود.

تاریخ عرضه و قیمت

خبر خوب این است که اینتل در مورد راه‌اندازی پردازنده‌های سری K نسل سیزدهم خود قبل از پایان سال 2022 صادق بود. آنها در 20 اکتبر 2022 به فروش رفتند. پردازنده‌های دسکتاپ و موبایل جدید اینتل در بهترین رایانه‌های شخصی مخصوص بازی از پیش ساخته شده ظاهر خواهند شد. در حال حاضر تاریخ قطعی تعیین نشده است، اما لپ تاپ های جدید (مانند Razer Blade 18) با جدیدترین سخت افزار در حال حاضر در دسترس هستند.
قیمت‌ها متفاوت است، اینتل Core i5-13600KF از کمتر از 300 دلار شروع می‌شود و نوع K آن کمی بیش از 300 دلار است. قیمت اصلی Core i9 حدود 560 دلار است. تفاوت بین انواع K و KF این است که CPU های KF گرافیک یکپارچه ندارند. بنابراین، اگر در حال ساخت یک کامپیوتر مخصوص بازی با یک GPU اختصاصی هستید، می توانید کمی در هزینه خود صرفه جویی کنید.


سوالات متداول در مورد پردازنده های نسل سیزدهم اینتل

نسل سیزدهم اینتل از چه سوکتی استفاده می کند؟
نسل سیزدهم Raptor Lake اینتل از همان سوکت CPU LGA1700 استفاده می کند که توسط تراشه های نسل دوازدهم Alder Lake استفاده می شود و از آنجایی که نسل سیزدهم از Z690 و Z790 پشتیبانی می کند، می توانید مادربرد موجود خود را حفظ کنید.

آیا خنک کننده های CPU نسل 12 با پردازنده های نسل 13 کار می کنند؟
بله، خنک‌کننده‌های CPU که ممکن است به تازگی برای ساخت کامپیوتر مبتنی بر Alder Lake خود خریداری کرده باشید، با تراشه‌های نسل بعدی اینتل نیز کار می‌کنند. این به این دلیل است که پردازنده های Raptor Lake نسل سیزدهم نیز از همان سوکت LGA1700 استفاده می کنند.

آیا Raptor Lake از ماژول های حافظه DDR4 پشتیبانی می کند؟
بله، DDR4-3200 پشتیبانی می‌شود، اگرچه عملکرد کلی سیستم نسبت به زمانی که از DDR5 استفاده می‌کنید کمتر خواهد بود.

آیا برای نسل سیزدهم اینتل به آپدیت بایوس نیاز دارید؟
بله، احتمال زیادی وجود دارد که باید بایوس مادربرد خود را برای سخت افزار نسل سیزدهم اینتل به روز کنید.