HP spectre note-taking and drawing with pen on screen inking sample image in use

جدیدترین آمار سهم فروش نوت‌بوک در بازار ایالت متحده آمریکا حاکی از رقابت سنگین سه بازیگر اصلی این صنعت یعنی اچ‌پی ، دل و اپل است که به ترتیب بافاصله کمی در جایگاه نخست تا سوم قرار گرفته‌اند.

تقریبا دو سال است که از همه‌گیری مهمانی ناخوانده به نام کرونا می‌گذرد؛ ویروسی که می‌توان گفت بر تمامی جوانب زندگی ما تأثیر گذاشت و مفاهمی مانند دورکاری و تحصیل به‌صورت مجازی را به بخشی از فعالیت‌های روزمره بسیاری از افراد تبدیل کرد. کرونا با تمام بدی‌هایش و ایجاد مشکلات لجستیکی، برای صنعت فناوری آنچنان نیز مخرب نبوده است؛ چرا که در این دوره تقاضا برای محصولاتی همچون نوت‌بوک‌ها، گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها به‌طور چشمگیری افزایش یافت.

اکنون آماری از فروش نوت‌بوک‌های بازار ایالت متحده آمریکا منتشر شده است که نشان می‌دهد همچنان با تقاضای زیادی مواجه است. طبق این آمار، اچ‌پی با در اختیار داشتن ۳۵ درصد از سهم بازار همچنان طبق ادوار گذشته رتبه نخست را حفظ و پس از آن، دل با سهم ۲۷ درصدی جایگاه دوم پرفروش‌ترین برندهای نوت‌بوک ایالت متحده را از آن خود کرده است. اپل نیز با در اختیار داشتن ۲۴ درصد از سهم بازار بر جایگاه سوم تکیه زده است.

عوامل متعددی دخیل هستند که اپل همچنان از اچ‌پی و دل فروش کم‌تری دارد. بزرگ‌ترین عامل ، به قیمت باز می‌گردد و علاوه‌بر آن، ارائه خدمات به بازارهای خانگی متعدد و نوآوری ، همگی از عواملی هستند که اپل هنوز از آن عقب است. برند HP به دلیل طراحی‌های زیبا و همچنین ارائه طیف گسترده‌ای از لپ‌تاپ‌ها که برای استفاده‌های معمولی و حرفه‌ای مناسب هستند، شناخته می‌شود؛ درحالی‌که همگی مقرون‌ به‌صرفه‌تر از محصولات بسیار گران‌تر اپل هستند. این شرکت به‌ویژه برای گیمرها که ۳۵ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند، گزینه‌ای بسیار جذاب محسوب می‌شود؛ زیرا لپ‌تاپ‌های گیمینگ اچ پی به خوبی با عملکرد عالی طراحی شده‌اند.

سرانجام، ایسر با ۱۳ درصد سهم در رتبه چهارم و پس از آن لنوو با ۱۲ درصد قرار دارد. مایکروسافت و ایسوس نیز به‌طور مشترک ۸ درصد از سهم بازار را در اختیار داند و سامسونگ با ۷ درصد کم‌ترین سهم بازار را دارد. جالب است بدانید که داده‌های مربوط به سهم بازار لپ‌تاپ ایالات متحده براساس نظرسنجی Statista در بین جولای ۲۰۲۰ تا سپتامبر ۲۰۲۱ صورت گرفته است و در آن، از ۴۷۹۲ پاسخ‌دهنده آمریکایی بین ۱۸ تا ۶۴ سال نظرسنجی شد.