آمارها نشان می‌دهد که دو شرکت لنوو و اچ ‌پی در سه‌ ماهه‌ی دوم سال ۲۰۲۰ نیمی از فروش بازار لپ ‌تاپ را از آنِ خود کرده‌اند.

با اینکه گسترش بیماری کرونا به فروش برخی محصولات از جمله گوشی ‌های هوشمند ضربه سختی زده است ، محصولاتی از جمله لپ‌تاپ‌ها با فروش درخور توجهی همراه هستند ؛ به‌گونه ‌ای که آمارها از افزایش میزان فروش لپ‌ تاپ‌ در سه‌ ماهه‌ی دوم سال ۲۰۲۰ خبر می‌دهند.

اصولا بیشترین تقاضا برای لپ ‌تاپ‌ها به تقاضای دانش ‌آموزان و دانشجویان و کاربران عادی مربوط می‌شود. با شیوع بیماری کرونا نیز ، دوره‌های آموزشی به ‌صورت مجازی و از راه دور تدریس می‌شود که درنتیجه افزایش تقاضای تجهیزات لازم برای شرکت در جلسات آموزشی از جمله لپ‌ تاپ ‌ها را به‌ همراه دارد. گویا چنین عواملی نیز سبب شده است که فروش لپ ‌تاپ‌ها در بازار جهانی در سه ‌ماهه‌ی دوم سال ۲۰۲۰ با افزایش ۲۷ درصدی همراه شود. نکته‌ی جالب در گزارش‌ها برخورداری دو شرکت لنوو و اچ‌ پی از نیمی از سهم بازار لپ ‌تاپ‌ها اعلام شده است.

در گزارش‌ های قبلی نیز ، اشاره شده بود که فروش تجهیزات و لوازم جانبی کامپیوتر در سه ‌ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است و گویا چنین جهشی در فروش همچنان ادامه دارد. بسیاری از شرکت‌ها از نیروهای خود خواسته‌اند که از خانه به فعالیت‌های خود ادامه دهند و به ‌دلیل اینکه کارکنان تجهیزات لازم را دراختیار نداشتند ، لوازم مورد نیازشان را تهیه کردند. در همین زمینه ، اریک اسمیث ، یکی از تحلیلگران بازار کامپیوترهای شخصی ، گفته است :

یکی از نکات جالب در گزارش ‌های ارائه ‌شده از فروش لوازم جانبی کامپیوتر در سه ‌ماهه‌ی دوم سال ۲۰۲۰ افزایش مجدد تقاضای مصرف ‌کنندگان برای دستگاه‌ هایی است که بتوانند از راه دور به تدریس و کار و حتی اجرای بازی ‌های کامپیوتری بپردازند. به ‌نظر می‌رسد اجرای بازی ‌های ویدئویی از روش‌های مؤثر برای سپری ‌کردن زمان در دوران قرنطینه است. ناگفته نماند بسیاری از دانش ‌آموزان و دانشجویان کروم‌ بوک خریده‌اند.

چندی پیش نیز ، گوگل ابزار و منابعی را دراختیار توسعه‌ دهندگان قرار داد تا آن ‌ها را برای توسعه اپلیکیشن‌ های بیشتر تشویق کند. هدف اصلی گوگل تشویق توسعه‌ دهندگان برای عرضه‌ی اپلیکیشن‌ هایی است که با دستگاه‌ های مبتنی ‌بر Chrome OS با نمایشگرهای بزرگ سازگار باشند.

در سه‌ ماهه‌ی دوم سال ۲۰۲۰ ، لنوو توانست ۲۵ درصد از بازار و اچ‌پی نیز ۲۴/۸ درصد از بازار را دراختیار بگیرد. در سه‌ ماهه‌ی دوم سال ۲۰۲۰ ، لنوو توانست فروش خود را درمقایسه‌ با همین بازه‌ی زمانی در سال گذشته ۱۷ درصد افزایش دهد و ۱۳/۶ میلیون دستگاه عرضه کند.

اچ ‌پی نیز در بازه‌ی زمانی ذکرشده در مقایسه‌ با سه‌ ماهه‌ی دوم سال ۲۰۱۹ با رشد فروش ۴۲ درصدی همراه بوده و توانسته ۱۳/۴ میلیون دستگاه لپ ‌تاپ را در بازار جهانی بفروشد.

در‌این‌ میان ، دل با فروش ۸/۴ میلیون و اپل با فروش ۴/۶ میلیون و ایسر با فروش ۳/۶ میلیون دستگاه لپ‌تاپ به‌ ترتیب جایگاه ‌های سوم تا پنجم را ازآنِ خود کرده‌اند. درنهایت باید اشاره کنیم آمارها نشان می‌دهد که در سه‌ ماهه‌ی دوم سال ۲۰۲۰ میزان فروش لپ‌تاپ به ۵۴/۲ میلیون دستگاه رسیده است.

منبع :