NAND یک فلش مموری غیر فرار است که می تواند داده ها را حتی زمانی که به منبع برق وصل نیست نگهداری کند. توانایی حفظ داده ها در صورت قطع برق، NAND را به گزینه ای عالی برای دستگاه های داخلی، خارجی و قابل حمل تبدیل می کند. درایوهای USB، SSD و کارت‌های SD همگی از فناوری فلش استفاده می‌کنند و حافظه را برای دستگاه‌هایی مانند تلفن همراه یا دوربین دیجیتال شما فراهم می‌کنند.
انواع مختلفی از NAND در بازار وجود دارد. به زبان ساده، چیزی که مدل ها را از هم جدا می کند، تعداد بیت هایی است که می توان در هر سلول ذخیره کرد. بیت ها یک بار الکتریکی را نشان می دهند که فقط می تواند یکی از دو مقدار 0 یا 1 را روشن/خاموش نگه دارد.
تفاوت اصلی بین انواع NAND هزینه، ظرفیت و استقامت است. استقامت با تعداد چرخه‌های پاک کردن برنامه (P/E) تعیین می‌شود که یک سلول فلاش قبل از شروع به فرسودگی می‌تواند متحمل شود. چرخه P/E فرآیند پاک کردن و نوشتن یک سلول است و هر چه چرخه P/E بیشتر باشد که فناوری NAND بتواند آن را حفظ کند، استقامت دستگاه بهتر است.
انواع متداول ذخیره سازی فلش NAND عبارتند از SLC ، MLC ، TLC و 3D NAND. این مقاله ویژگی های مختلف هر نوع NAND را مورد بحث قرار می دهد.

SLC NAND
ویژگی: بالاترین استقامت    /    نقاط ضعف: گران و ظرفیت های کم

سلول تک سطحی (SLC) NAND تنها یک بیت اطلاعات را در هر سلول ذخیره می کند. سلول 0 یا 1 را ذخیره می کند و در نتیجه می توان داده ها را سریعتر نوشت و بازیابی کرد. SLC بهترین عملکرد و بالاترین استقامت را با چرخه های 100000 P/E ارائه می دهد، بنابراین نسبت به سایر انواع NAND دوام بیشتری خواهد داشت. با این حال، چگالی داده کم آن، SLC را به گران‌ترین نوع NAND تبدیل می‌کند و بنابراین معمولاً در محصولات مصرفی استفاده نمی‌شود. معمولاً برای سرورها و سایر برنامه های صنعتی که نیاز به سرعت و استقامت دارند استفاده می شود.

MLC NAND
ویژگی: ارزان تر از SLC    /    نقاط ضعف: کندتر و استقامت کمتر از SLC

سلول چند سطحی (MLC) NAND چند بیت را در هر سلول ذخیره می کند، اگرچه اصطلاح MLC معمولاً معادل 2 بیت در هر سلول است. MLC چگالی داده بالاتری نسبت به SLC دارد، بنابراین می توان آن را در ظرفیت های بزرگتر تولید کرد. MLC ترکیب خوبی از قیمت، عملکرد و استقامت دارد. با این حال، MLC نسبت به خطاهای داده با چرخه های 10000 P/E حساس تر است و بنابراین در مقایسه با SLC استقامت کمتری دارد. MLC معمولاً در محصولات مصرفی که در آن استقامت اهمیت کمتری دارد یافت می شود.

TLC NAND
ویژگی: ارزان ترین و با ظرفیت های بالا    /    نقاط ضعف: استقامت کم

سلول های سطح سه گانه (TLC) NAND سه بیت در هر سلول ذخیره می کند. با افزودن بیت های بیشتر در هر سلول، این باعث کاهش هزینه و افزایش ظرفیت می شود. با این حال، این ویژگی تأثیر منفی بر عملکرد و استقامت دارد، تنها با 3000 چرخه P/E. بسیاری از محصولات مصرفی از TLC استفاده می کنند زیرا ارزان ترین گزینه است.3D NAND
در ده سال گذشته، 3D NAND یکی از بزرگترین نوآوری ها در بازار فلش بوده است. سازندگان فلش، NAND 3D را برای تصحیح مشکلاتی که در کاهش مقیاس NAND 2D با آن مواجه بودند توسعه دادند تا به تراکم بالاتر با هزینه کمتر دست یابند. در NAND دوبعدی، سلول هایی که داده ها را ذخیره می کنند، به صورت افقی و در کنار هم قرار می گیرند. این بدان معناست که فضایی که سلول ها می توانند روی آن قرار گیرند محدود است و تلاش برای کوچکتر کردن سلول ها باعث کاهش قابلیت اطمینان آنها می شود.
بنابراین، سازندگان NAND تصمیم گرفتند سلول ها را در ابعاد متفاوتی قرار دهند، که منجر به NAND سه بعدی شد که در آن سلول ها به صورت عمودی انباشته شدند. تراکم حافظه بالاتر اجازه می دهد تا ظرفیت ذخیره سازی بالاتری را بدون افزایش قیمت زیاد داشته باشید. 3D NAND همچنین استقامت بهتر و مصرف انرژی کمتری را فراهم می کند.

به طور کلی، NAND یک فناوری حافظه بسیار مهم است زیرا زمان های پاک کردن و نوشتن سریع را با هزینه کمتر برای هر بیت فراهم می کند. با رشد صنعت بازی، فناوری NAND به دنبال توسعه بیشتر برای کمک به برآوردن نیازهای ذخیره سازی فزاینده مصرف کنندگان است.